Białe płuca ustawione w centrum miasta są już czarne! - newsy z ostatniej chwili i ważne wiadomości o Sosnowcu i z kraju - Portal Sosnowiec
close
Portal Sosnowiec
Reklama

Białe płuca ustawione w centrum miasta są już czarne!

  • Wiadomości
  • K. Filipiak
  • date_range 2021-01-09
  • whatshot 540
Białe płuca ustawione w centrum miasta są już czarne!

Przed Nowym Rokiem informowaliśmy o tym, że w centrum Sosnowca na „Patelni” pojawiły się ogromne białe płuca. Płuca stanęły w ramach akcji „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to!” i zapowiedziano, że zostaną w naszym mieście przez dwa tygodnie. W tym czasie mogliśmy obserwować, jak każdego dnia ogromne białe płuca szarzeją, aż w końcu stają się czarne. Wszystko przez osadzający się na nich pył zawieszony. 

Ogromne białe płuca, już po tygodniu trwania akcji stały się czarne. Oznacza to, że jakość powietrza w Zagłębiu i na Śląsku jest niezwykle złej jakości. Akcja pomogła zaobserwować wszystkim realny poziom zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy każdego dnia. 

Akcja miała za zadanie poruszyć wyobraźnię mieszkańców, którzy palą śmieciami w piecach, zanieczyszczając tym powietrze. Organizatorzy akcji mają również nadzieję, że widok czarnych płuc skłoni niektórych do wymiany pieca na inną ekologiczną metodę ogrzewania.

Prezydent miast Arkadiusz Chęciński zwrócił uwagę na to, że przy ulicy Modrzejowskiej została wprowadzona sieć ciepłownicza, jednak właściciele kamienic nie są zainteresowani zmianą systemu ogrzewania. Osoby, które chciałyby zmienić system ogrzewania na bardziej ekologiczny, mogą otrzymać na ten cel, aż 8 tysięcy złotych dotacji. Niestety mimo tak dużego wsparcia pieniężnego chętnych brakuje.

Osoby zainteresowane otrzymaniem dotacji do wymiany pieca mogą cały czas składać wnioski. Więcej informacji można otrzymać w Wydziale Ekologii. Dzięki udzielanym dotacjom w ciągu pięciu lat wymieniono już 4000 pieców.

 

 


Tagi:

Reklama
Kategorie
Reklama
Reklama
Reklama
Śledź nas
Zaufani partnerzy