Cała Polska w czerwonej strefie? Nowe obostrzenia i restrykcje - newsy z ostatniej chwili i ważne wiadomości o Sosnowcu i z kraju - Portal Sosnowiec
close
Portal Sosnowiec
Reklama

Cała Polska w czerwonej strefie? Nowe obostrzenia i restrykcje

Cała Polska w czerwonej strefie? Nowe obostrzenia i restrykcje

Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji ogłosił, że od soboty cała Polska zostaje objęta czerwoną strefą. Zostały również ogłoszone nowe obostrzenia i restrykcje obowiązujące w kraju. O czym należy wiedzieć?

Co dla Polaków oznaczać będzie czerwona strefa wprowadzona od soboty 24 października w całym kraju? Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wszyscy uczniowie od klas IV wzwyż przechodzą na tryb zdalnego nauczania. W szkołach zajęcia będą odbywać się tylko dla klas od I do III. Żłobki i przedszkola mogą funkcjonować normalnie. To jednak nie koniec nowych obostrzeń. Dzieci, które nie ukończyły 16 roku życia, nie mogą wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej w godzinach 8:00-16:00. Obostrzenia kierowane są również do seniorów, którzy ukończyli 70 rok życia. Osoby starsze należące do największej grupy ryzyka, proszone są o pozostawanie w domach. 

Wprowadzenie nowych restrykcji ma realnie wpłynąć na wyhamowanie epidemii koronawirusa w naszym kraju. Według przewidywań Ministerstwa Zdrowia, w kolejnych dniach możemy spodziewać się, że każdego dnia będzie przybywało ponad 15 000 nowych zakażeń, lub więcej, jeśli wprowadzone restrykcje nie pomogą. Rząd chce uniknąć tego za wszelką cenę, gdyż taki przyrost zachorowań mógłby doprowadzić do poważnego kryzysu służby zdrowia, która już jest mocno nadwyrężona. 

Obostrzenia dotyczą także ilości osób, które w jednym czasie mogą przebywać w sklepie. Od soboty obowiązuje limit 5 osób na jedną kasę lub 1 osoba na 15m2 w przypadku sklepów o powierzchni większej niż 100m2. Obowiązuje całkowity zakaz organizowania wesel. Rząd wprowadził również zakaz organizowania spotkań towarzyskich i różnego rodzaju zebrań w grupach większych niż 5 osób. Wyjątkiem są osoby zamieszkujące razem pod jednym dachem. Zakaz prowadzenia działalności otwartej otrzymały restauracje, bary i kawiarnie. Możliwe jest świadczenie przez te podmioty jedynie usług ‘na wynos’. W dalszym ciągu nieczynne pozostają baseny, kluby fitness i siłownie. Zamknięte zostały również sanatoria. 

Jeśli wszystkie wprowadzone obostrzenia nie dadzą oczekiwanych efektów, rząd zapowiedział wprowadzenie kolejnych bardziej restrykcyjnych kroków. 

 

 

 

 

 

 

 


Tagi:

Reklama
Kategorie
Reklama
Reklama
Reklama
Śledź nas
Zaufani partnerzy