Koniec z możliwością odmowy przyjęcia mandatu? - newsy z ostatniej chwili i ważne wiadomości o Sosnowcu i z kraju - Portal Sosnowiec
close
Portal Sosnowiec
Reklama

Koniec z możliwością odmowy przyjęcia mandatu?

Koniec z możliwością odmowy przyjęcia mandatu?

Czy Polakom zostanie zabrana możliwość odmowy przyjęcia mandatu? Możliwe, że tak będzie, jeśli ustawa zostanie przyjęta. Projekt ustawy trafił do sejmu w piątek popołudniem. Został złożony przez kub Prawa i Sprawiedliwości. 

Obecnie osoba, na którą nakładany jest mandat karny, ma prawo do odmowy jego przyjęcia. W takiej do sądu kierowany jest wniosek o ukaranie, przez organ, który zatrudnia funkcjonariusza nakładającego mandat. Projekt ustawy złożony przez PiS przewiduje wprowadzenie zakazu odmowy przyjęcia mandatu karnego. Osoba, która nie zgadza się z nałożoną karą, będzie mogła, już po opłaceniu mandatu, zgłosić się z tą sprawą do sądu. Nie wiadomo, czy projekt ustawy zostanie przyjęty. Jak na razie budzi sporo kontrowersji nie tylko wśród zwykłych obywateli, ale również wśród polityków i prawników. 

Zmiany proponowane w projekcie ustawy dotyczącej zniesienia możliwości odmowy przyjęcia mandatu mogą okazać się niezgodne z obowiązującym prawem i prowadzić do wielu nadużyć. Funkcjonariusz nakładający mandat może być bardziej skłonny do przekraczania swoich uprawnień. Z kolei osoba, na którą nakładany jest mandat karny, uznaje się z góry za winną popełnionego czynu. Takie działania nie pozostają w zgodzie z konstytucyjną zasadą dotyczącą domniemania niewinności. Wiele osób uważa, że zaproponowane rozwiązanie ogranicza podstawowe wolności obywatelskie. 

Projektem ustawy, który trafił do Sejmu, najprawdopodobniej politycy zajmą się w następnym tygodniu. A jak pomysłodawcy uzasadniają złożenie projektu? Zwrócono uwagę na to, że większość spraw, które kieruje się do sądu na skutek odmowy przyjęcia mandatu, kończy się wyrokiem skazującym. Ponadto odmowa przyjęcia mandatu często jest skutkiem emocji, napięcia oraz ma charakter impulsywny i nieprzemyślany. Osobie ukaranie będzie przysługiwało prawo do odwołania się od nałożonej kary w ciągu siedmiu dni, składając wniosek do sądu rejonowego. 

 


Tagi:

Reklama
Kategorie
Reklama
Reklama
Reklama
Śledź nas
Zaufani partnerzy