Koronawirus: Cała Polska w żółtej strefie! - newsy z ostatniej chwili i ważne wiadomości o Sosnowcu i z kraju - Portal Sosnowiec
close
Portal Sosnowiec
Reklama

Koronawirus: Cała Polska w żółtej strefie!

Koronawirus: Cała Polska w żółtej strefie!

Dziś rząd poinformował, że cały kraj zostaje objęty żółtą strefą. Wyjątkiem są 32 powiaty i 6 miast, które znajdują się w strefie czerwonej. Nowe rozporządzenie wchodzi w życie od soboty 10 października. Co wprowadzenie dodatkowych obostrzeń będzie oznaczało w praktyce?

Od 10 października w całej przestrzeni publicznej obowiązkowo należy nosić maseczki ochronne. Do tej pory nie wymagano noszenia maseczek ochronnych, jeśli była możliwość zachowania dystansu społecznego minimum 1,5 metra. Oznacza to, że maseczkę musimy mieć teraz wszędzie. Osoby, które nie będą miały maseczki ochronnej, będą karane mandatami. Policjanci nie będą już pobłażliwi, pouczenia zastąpią mandatami. Wyjątkiem są osoby, które ze względów zdrowotnych są zwolnione z obowiązku noszenia maseczki. W takim wypadku konieczne jest noszenie ze sobą zaświadczenia, potwierdzające zwolnienie z tego obowiązku. 

Ograniczenia w żółtej strefie dotyczą również ilości osób mogących w tym samym czasie przebywać w lokalach gastronomicznych – 1 osoba na 4m2. W restauracjach i barach zakazuje się udostępniania oraz wynajmowania miejsc do tańczenia. W strefie żółtej istnieje możliwość organizacji wesel oraz imprez okolicznościowych do 75 osób. W strefie czerwonej limit jest bardziej rygorystyczny i wynosi 50 osób. Niestety to nie koniec ograniczeń. Na wszelkiego rodzaju wydarzeniach sportowych może być zajęte 25% miejsc przeznaczonych dla publiczności. Podobnie jest w wypadku wydarzeń kulturalnych i w kinach. Korzystanie z basenów możliwe jest w 75% obłożenia obiektów. 

Rząd zapowiedział zwiększenie liczby łóżek w szpitalach, z kolei sam premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że będziemy cały czas dwa kroki przed wirusem, także respiratorów nie braknie dla osób, które będą ich potrzebowały. Wprowadzone restrykcje mają związek z kolejnym rekordem zachorowań, który dziś ogłoszono – ponad 4 tysiące osób zakażonych w ciągu jednej doby. 

 


Tagi:

Reklama
Kategorie
Reklama
Reklama
Reklama
Śledź nas
Zaufani partnerzy