Kucharka, sprzątaczka, nauczycielka, opiekunka, czyli matka w dobie epidemii - newsy z ostatniej chwili i ważne wiadomości o Sosnowcu i z kraju - Portal Sosnowiec
close
Portal Sosnowiec
Reklama

Kucharka, sprzątaczka, nauczycielka, opiekunka, czyli matka w dobie epidemii

Kucharka, sprzątaczka, nauczycielka, opiekunka, czyli matka w dobie epidemii

Kucharka, sprzątaczka, nauczycielka, opiekunka, czyli matka w dobie epidemii

 

Panująca epidemia w naszym kraju dołożyła sporo obowiązków pracującym matkom. Poza praca zawodową mamy musiały przeorganizować swój czas tak, by móc sprawować opiekę nad dziećmi. Jak wygląda epidemia z perspektywy matki?

 

 

Z przeprowadzanych badań wynika, że łączenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem w pełnym wymiarze, nastręcza wiele trudności. Nie jest to łatwe nawet wtedy, gdy matka ma możliwość pracy zdalnej. W jednym momencie okazało się, że matka musi wykonywać dotychczasowe obowiązki domowe, zawodowe oraz pełnić dodatkowo opiekę nad dzieckiem, która poszerzona została o rolę nauczycielki. Nowe obowiązki w większości spadły na kobiety, choć odnotowano zwiększoną rolę ojca w opiece nad dziećmi. 

 

Rodzice wychowujący dziecko do 8 roku życia, mają możliwość pobierania zasiłku opiekuńczego. Jest to spore ułatwienie zwłaszcza, dla tych, którym ciężko było odnaleźć się  w nowych obowiązkach. Wiele rodzin prosi również o pomoc w opiece nad dziećmi dziadków.  Nie wszyscy się na to jednak decydują z obawy przed zarażeniem starszych rodziców groźnym wirusem. Wiele mam zostało z nowymi wyzwaniami całkiem same. 

 

Wiele matek pracujących zdalnie zgodnie stwierdza, że praca w domu zmniejsza wydajność. Niestety, ale tak już bywa, że w domu zawsze jest coś do zrobienia, zwłaszcza jeśli cały czas jest w nim dziecko. Obowiązku domowe bardzo odrywają od wykonywanej pracy, ciężej jest się skupić i zdyscyplinować. Mało, której mamie udaje się dać z siebie 100% możliwości. Kobiety jednak robią, co mogą, aby zachować dotychczasową pracę, gdyż o nową posadę w dobie kryzysu może być naprawdę ciężko. 

 

Z czym zapracowane mamy mają najwięcej problemów? Jak same przyznają, najwięcej trudności sprawiają zakupy w nowym reżimie sanitarnym oraz uczestnictwo w nauce dzieci i odrabianiu z nimi lekcji. Prace domowe pochłaniają ogrom czasu, nauczyciele zadają dzieciom o wiele więcej zadań. Samo sprzątanie mieszkania i gotowanie nie sprawia mamom wiele trudności. Zapracowane mamy koniecznie powinny znajdować czas dla siebie. Relaks po pracy na pełnych obrotach, jest bardzo wskazany. 
Tagi:

Reklama
Kategorie
Reklama
Reklama
Reklama
Śledź nas
Zaufani partnerzy