Nowe decyzje w sprawie obowiązujących obostrzeń! - newsy z ostatniej chwili i ważne wiadomości o Sosnowcu i z kraju - Portal Sosnowiec
close
Portal Sosnowiec
Reklama

Nowe decyzje w sprawie obowiązujących obostrzeń!

Nowe decyzje w sprawie obowiązujących obostrzeń!

W poniedziałek 11 stycznia odbyła się konferencja prasowa podczas, której minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował rodaków o tym, że sytuacja epidemiczna w kraju jest stabilna. Aktualna sytuacja umożliwia ponowne otwarcie szkół. Uczniowie wrócą do szkoły już 18 stycznia 2021r. A jak sytuacja wygląda w wypadku innych wprowadzonych obostrzeń? Czy od 18 stycznia zostają one zniesione?

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek o powrocie uczniów klas I-III do szkół. Ta decyzja została podjęta na podstawie analizy aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju, która została uznana za stabilną. Minister poinformował równocześnie, że wszystkie inne obostrzenia pozostają przedłużone na okres kolejnych dwóch tygodni, czyli do 31 stycznia. Decyzje podejmowane przez rząd mają na uwadze dobro wszystkich obywateli. Rządzący spodziewają się również trzeciej fali zachorowań na koronawirusa w naszym kraju. Powrót uczniów do szkół jest pierwszym, nieśmiałym krokiem w stronę powrotu do życia, jakie znamy. Minister zdrowia zapowiedział, że większych zmian możemy spodziewać się dopiero po 1 lutego 2021r. 

Jakie obostrzenia pozostają?

W dalszym ciągu zakazuje się działalności w galeriach handlowych punktów usługowych oraz wysp handlowych. Wśród wyłączeń znajdziemy:

- zakłady fryzjerskie

- salony kosmetyczne

- zakłady optyczne

- punkty bankowe

- punkty pocztowe

W galeriach handlowych nie zezwala się na prowadzenie sal zabaw dla dzieci w wyżej wymienionym okresie.

Wprowadzono limity osób przebywających jednocześnie w obiektach handlowych. W wypadku obiektu o powierzchni do 100 m kw. umożliwia się przebywanie 1 osoby na 10 m kw. W obiektach o powierzchni przekraczającej 100 m kw umożliwia się przebywanie 1 osoby na 15 m kw. Dotychczasowe zasady dotyczące zachowania dystansu społecznego, stosowania płynów do dezynfekcji oraz zakrywania nosa i ust maseczką, pozostają bez zmian. Galerie i sklepy są zobowiązane do dokonywania dezynfekcji stanowisk kasowych przynajmniej raz w ciągu godziny. Właściciele sklepów lub osoby zarządzające nimi, są w obowiązku zapewnić swoim pracownikom rękawiczki jednorazowe lub płyny do dezynfekcji, oraz odległość minimum 1,5 m pomiędzy poszczególnymi stanowiskami.

Godziny dla seniorów

Obowiązujące już od jakiegoś czasu godziny dla seniorów pozostają bez zmian. Od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach oraz w punktach pocztowych, obsługiwane są tylko osoby, które ukończyły 60 rok życia. W wypadku zagrożenia życia lub zdrowia, godziny dla seniorów nie obowiązują. Produkty lecznicze, wyroby medyczne lub środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego zostanie sprzedany osobie, która go potrzebuje. Godziny dla seniorów nie obowiązują na lotniskach, w sklepikach szkolnych, sklepach budowlanych oraz sklepach meblowych.

Zamknięcie stoków narciarskich, basenów i siłowni

W dalszym ciągu pozostają zamknięte skoki narciarskie. Ze stoków oraz wyciągów mogą korzystać tylko i wyłącznie osoby, które ćwiczą w ramach wykonywania sportu zawodowego. Nie dopuszcza się korzystania ze stoków i wyciągów w ramach sportu rekreacyjnego i rozrywkowego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku funkcjonowania basenów, siłowni i klubów fitness. Mogą być one udostępnione tylko i wyłącznie osobom, które wykonują sporty zawodowe. Korzystanie z basenów i siłowni możliwe jest również w podmiotach, które wykonują działalność leczniczą.

Hotele

Przedłużenie nowego rozporządzenia jeszcze bardziej ograniczyło działalność hoteli. Nie mogą one świadczyć usług noclegowych osobom podróżującym służbowo. Rozporządzenie przewiduje jednak pewne wyjątki. Z noclegu mogą skorzystać osoby, wykonujące konkretne zawody. Należą do nich kierowcy wykonujący transport drogowy, członkowie załogi samolotu, członkowie obsady pociągu, żołnierze, funkcjonariusze służb państwowych, pracownicy wykonujący zawody medyczne, sportowcy oraz trenerzy.

Restauracje, salony kosmetyczne i fryzjerskie

Postanowiono przedłużyć zasady dotyczące funkcjonowania restauracji, salonów kosmetycznych oraz fryzjerskich. Restauracje mogą działać, wydając posiłki na wynos i na dowóz. Salony kosmetyczne, fryzjerskie oraz salony tatuażu mogą funkcjonować przy zachowaniu najwyższych norm sanitarnych.

Ograniczona liczba osób na spotkaniach, w autobusach i w kościołach

Możliwe jest organizowanie spotkań, których liczba nie przekracza pięciu osób. W limicie osób nie uwzględnia się organizatorów spotkania. Nowe przepisy zawierają również informację o tym, że do limitu osób obecnych na spotkaniach nie będzie się zaliczało osób, które są już zaszczepione na Covid-19.Ograniczenia ilościowe dotyczą również wiernych przebywających w kościołach oraz w świątyniach innych związków wyznaniowych. W budynku dopuszcza się obecność 1 osoby na 15 m kw. oraz obowiązkowe zachowanie dystansu społecznego minimum 1,5 metra. Wierni są zobowiązani do zakrywania nosa i ust maseczką ochronną.

Wprowadzone ograniczenia dotyczące ilości osób dotyczą również komunikacji publicznej. W środkach transportu może w tym samym czasie przemieszczać się tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc (siedzących i stojących).

 

 

 


Tagi:

Reklama
Kategorie
Reklama
Reklama
Reklama
Śledź nas
Zaufani partnerzy