Od 1 grudnia wzrost opłat za śmieci! Chęciński oburzony - newsy z ostatniej chwili i ważne wiadomości o Sosnowcu i z kraju - Portal Sosnowiec
close
Portal Sosnowiec
Reklama

Od 1 grudnia wzrost opłat za śmieci! Chęciński oburzony

Od 1 grudnia wzrost opłat za śmieci! Chęciński oburzony

Kolejna podwyżka za śmieci przed nami. Zmiany najprawdopodobniej zaczną obowiązywać od 1 grudnia 2020r. Dotychczas za odpady segregowane mieszkańcy Sosnowca płacili 17 zł za osobę, a za niesegregowane 34 zł. Po zmianach opłata za odpady segregowane miałaby wzrosnąć do kwoty 27,70 zł za osobę. Ci, którzy nie segregują śmieci, od 1 grudnia będą płacili za odpady 55,40zł od osoby!

Prezydent miasta Arkadiusz Chęciński na swoim profilu na Facebooku wypowiedział się na temat podwyżki za odpady. „Właśnie przetacza się przez Polskę fala podwyżek cen za wywóz śmieci. Są miasta, które stawki już podniosły, my z tym problemem mierzymy się w tej chwili. Skala zmian w Sosnowcu nie będzie tak duża jak w wielu innych miastach, jednak podwyżka dotknie również nas. Spotykam się z prezydentami, burmistrzami i wójtami innych miast - TAK. Wywóz śmieci zdrożeje. Wszędzie! Nie ukrywam, że jestem tym wkurzony.” - napisał prezydent. Faktem kolejnych i zapewne nieostatnich podwyżek za wywóz śmieci ‘wkurzeni’ są również mieszkańcy miasta. 

Prezydent w swojej wypowiedzi zaznaczył, że na tego rodzaju podwyżkach nie zarabia miasto. Skąd zatem ciągłe podwyżki za wywóz odpadów? Prezydent w swoim wpisie, również to starał się wyjaśnić: „Skąd więc podwyżka? Wszystkie miasta w Polsce tłumaczą to tak samo. Jest to efekt „działania” systemu ogólnopolskiego:

-Wzrost opłat za energię elektryczną potrzebną do przetworzenia odpadów (o 60%).

-Wzrost opłaty marszałkowskiej (o ponad 260%).

-Wzrost pensji pracowników, a więc i wzrost kosztów pracy (o 30%).” - napisał Chęciński.

Jakiś czas temu w naszym mieście rozmyślano nad nowym sposobem naliczania opłat za śmieci. Opłata miałaby być uzależniona od ilości zużytej wody, a nie od osoby. Niestety bywa tak, że w danym mieszkaniu przebywa na stałe więcej osób, niż jest to deklarowane. W naszym mieście mieszka również spora ilość obcokrajowców, którzy mieszkają w małych mieszkaniach nawet po kilkanaście osób. Opłata za śmieci uiszczana jest w takich przypadkach za jedną lub dwie osoby, zgłoszone jako oficjalnie zamieszkałe. Rozważany sposób naliczania opłat za śmieci, pozwoliłby ściągnąć właściwe należności od osób, które się od tego uchylają. Mimo wielu zalet pomysłu postanowiono ostatecznie od niego odejść. Opłaty za wywóz śmieci w naszym mieście dalej będą naliczane od osoby. 


Tagi:

Reklama
Kategorie
Reklama
Reklama
Reklama
Śledź nas
Zaufani partnerzy