Od 15 marca obowiązują nowe zasady ws. teleporad lekarskich! - newsy z ostatniej chwili i ważne wiadomości o Sosnowcu i z kraju - Portal Sosnowiec
close
Portal Sosnowiec
Reklama

Od 15 marca obowiązują nowe zasady ws. teleporad lekarskich!

Od 15 marca obowiązują nowe zasady ws. teleporad lekarskich!

Od 15 marca obowiązują nowe zasady w sprawie udzielania teleporad. W jakich sytuacjach w ogóle nie mogą być stosowane?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o wprowadzeniu zmian w funkcjonowaniu porad lekarskich udzielanych drogą telefoniczną. Zmiany mają obowiązywać od 15 marca. Teleporada udzielana przez telefon nie będzie już standardową pomocą medyczną udzielaną przez telefon dla rodziców i opiekunów dzieci do 6 roku życia. Wyjątkiem jest wizyta kontrolna w trakcie prowadzonego leczenia. Ta sama zasada dotyczyć będzie osób chorujących przewlekle, które skarżą się na pogorszenie swojego stanu zdrowia bądź zmianę objawów chorobowych oraz osób z podejrzeniem choroby nowotworowej. W takich wypadkach lekarz ma obowiązek zbadać pacjenta podczas standardowej wizyty w gabinecie lekarskim. 

Rozporządzenie dotyczące stosowania teleporad lekarskich zawiera kilka wyłączeń. Jest to bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza dla osób chorujących przewlekle, które przez epidemię utraciły możliwość poddawania się regularnym badaniom kontrolnym w gabinecie lekarza. Porada lekarska nie jest w stanie zastąpić badania wykonywanego w gabinecie. W ciągu minionego roku doszło do wielu sytuacji zagrożenia zdrowia, a nawet życia pacjenta w wyniku błędnej oceny stanu zdrowia pacjenta przez telefon. Chcąc uniknąć takich sytuacji, postanowiono wprowadzić zmiany w sprawie udzielanych teleporad. 

 

 

 


Tagi:

Reklama
Kategorie
Reklama
Reklama
Reklama
Śledź nas
Zaufani partnerzy