Od jutra dzieci wracają do szkoły. Czy to dobra decyzja? - newsy z ostatniej chwili i ważne wiadomości o Sosnowcu i z kraju - Portal Sosnowiec
close
Portal Sosnowiec
Reklama

Od jutra dzieci wracają do szkoły. Czy to dobra decyzja?

Od jutra dzieci wracają do szkoły. Czy to dobra decyzja?

 

Od jutra dzieci wracają do szkoły. Czy to dobra decyzja?

 

Od poniedziałku 25maja, do szkół powróci część uczniów. Lekcje będą organizowane w klasach I-III oraz konsultacje dla uczniów klas VIII. Jest to z pewnością duże wyzwanie oraz obciążenie dla nauczycieli. Czy decyzja o powrocie części uczniów do nauki stacjonarnej nie została podjęta pochopnie?

 

W szkołach podstawowych zabrzmi jutro pierwszy od wielu tygodni dzwonek. Zajęcia będą prowadzone w trzech pierwszych klasach. Pozostałe klasy mogą w dalszym ciągu korzystać ze zdalnej formy nauczania. Ostatnie tygodnie spędzano na ustalaniu procedur zapewniających bezpieczeństwo nauczycielom oraz uczniom. Ustalano zasady prowadzenia zajęć oraz  ustalano ilość uczniów, którzy mogą korzystać jednocześnie z zajęć w jednej sali lekcyjnej. Nie wszyscy uczniowie powrócą do szkół. Część z nich pozostanie dalej w domach. Grupy w klasach będą mogły liczyć maksymalnie 12 osób. Nauczyciele będą mieli za zadanie nauczać dzieci obecne w szkole, prowadzić nauczanie zdalne oraz dbać o właściwe przestrzeganie procedur bezpieczeństwa. 

 

Resort edukacji podkreśla jak ważne jest dbanie o procedury. Nauka ma się odbywać w reżimie sanitarnym. Wszystkie osoby pracujące w szkole, nie tylko nauczyciele mają być odpowiednio zabezpieczeni. Zaopatrzenie nauczycieli w środki ochrony osobistej leży po stronie placówki. Już wiadomo, że jeśli szkoła nie zapewni właściwych środków ochronnych, nauczyciele będą mogli odmówić prowadzenia zajęć. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki jest sens podejmować ruchy w zakresie edukacji jeszcze w tym roku szkolnym. Do końca roku szkolnego pozostało już niewiele czasu, zdaniem niektórych nauczanie zdalne powinno być kontynuowane, aż do rozpoczęcia wakacji. Działania mające na celu wznowienie działalności edukacyjnej w szkołach, może jedynie przyczynić się do nagłego wzrostu liczby zachorowań na koronawirusa. 

 

Wznowienie nauczania stacjonarnego budzi wiele wątpliwości. Czy nauczyciele będą poddawani testom na obecność koronawirusa przed rozpoczęciem nauczania? Jaka jest pewność, że do szkoły nie przyjdzie chore dziecko? Czy wznowienie stacjonarnego trybu nauczania nie jest ryzykowne zwłaszcza dla nauczycieli po 55 roku życia, którzy chorują przewlekle? Obawy rodziców i nauczycieli są jak najbardziej uzasadnione i w związku z nimi rodzą się wciąż nowe pytania. Wielu nauczycieli wprost nie wyobraża sobie powrotu do normalnego trybu nauczania. 

 


Tagi:

Reklama
Kategorie
Reklama
Reklama
Reklama
Śledź nas
Zaufani partnerzy