Ogromne płuca w centrum Sosnowca! - newsy z ostatniej chwili i ważne wiadomości o Sosnowcu i z kraju - Portal Sosnowiec
close
Portal Sosnowiec
Reklama

Ogromne płuca w centrum Sosnowca!

Ogromne płuca w centrum Sosnowca!

W centrum Sosnowca na „Patelni” pojawiły się ogromne białe płuca. Płuca pojawiły się w ramach akcji „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to!” i zostaną w naszym mieście przez dwa tygodnie. W tym czasie będziemy mogli obserwować, jak każdego dnia ogromne białe płuca szarzeją, aż w końcu stają się czarne. Wszystko przez osadzający się na nich pył zawieszony. Akcja ma za zadanie poruszyć wyobraźnię mieszkańców, którzy palą śmieciami w piecach, zanieczyszczając tym powietrze. Organizatorzy akcji mają również nadzieję, że widok czarnych płuc skłoni niektórych do wymiany pieca na inną ekologiczną metodę ogrzewania. 

Prezydent miast Arkadiusz Chęciński zwrócił uwagę na to, że przy ulicy Modrzejowskiej została wprowadzona sieć ciepłownicza, jednak właściciele kamienic nie są zainteresowani zmianą systemu ogrzewania. Osoby, które chciałyby zmienić system ogrzewania na bardziej ekologiczny, mogą otrzymać na ten cel, aż 8 tysięcy złotych dotacji. Niestety mimo tak dużego wsparcia pieniężnego chętnych brakuje. 

Jak informuje prezydent miasta na swoim Facebookowym profilu, już wkrótce zostaną uruchomione dwa inne programy mające na celu walkę ze smogiem. Jednym z nich jest STOP SMOG. Program ten kierowany jest do ubogich rodzin. Zapewni on dofinansowanie wymiany i likwidacji urządzeń lub systemów grzewczych. Sosnowiec na realizację celów zawartych w programie otrzymał 1,6 mln złotych. Drugi program nosi nazwę CZYSTE POWIETRZE. „ W Sosnowcu będzie można składać wnioski do realizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach Programu „Czyste Powietrze”, który jest kierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Dotychczas mieszańcy musieli w tej sprawie jechać bezpośrednio do Funduszu w Katowicach. Na miejscu w Sosnowcu mieszkańcy otrzymają pełną informację oraz będą mogli złożyć wnioski. Urzędnicy pomogą również w rozliczeniu dofinansowania. Przewidywany termin uruchomienia wsparcia dla mieszkańców zainteresowanych Programem Czyste Powietrze to pierwszy kwartał 2021r.” - pisze prezydent Arkadiusz Chęciński. 

Osoby zainteresowane otrzymaniem dotacji do wymiany pieca mogą cały czas składać wnioski. Więcej informacji można otrzymać w Wydziale Ekologii. Dzięki udzielanym dotacjom w ciągu pięciu lat wymieniono już 4000 pieców. 

 

 

 

 


Tagi:

Reklama
Kategorie
Reklama
Reklama
Reklama
Śledź nas
Zaufani partnerzy