Połączenie sosnowieckiego pogotowia z WPR w Katowicach? Chęciński protestuje! - newsy z ostatniej chwili i ważne wiadomości o Sosnowcu i z kraju - Portal Sosnowiec
close
Portal Sosnowiec
Reklama

Połączenie sosnowieckiego pogotowia z WPR w Katowicach? Chęciński protestuje!

  • Wiadomości
  • R. Pietruch
  • date_range 2021-02-16
  • whatshot 655
Połączenie sosnowieckiego pogotowia z WPR w Katowicach? Chęciński protestuje!

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu od 1 lipca ma zostać połączone z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach. Takie plany ma Zarząd województwa śląskiego. Prezydent miasta Sosnowca oraz lokalni samorządowcy są przeciwni tym planom. Co te zmiany oznaczają dla mieszkańców?

Obaw przed centralizacją pogotowia jest wiele. Władze naszego miasta oraz miast ościennych są przeciwni decyzji zarządu województwa śląskiego. „NIE dla likwidacji naszego pogotowia!!! SP ZOZ Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu to nie tylko nasze miasto, ale też Zagłębie i część Jury. Nasze pogotowie to coraz lepszy sprzęt i organizacja pracy. Wszystko może zostać przekreślone. Stanowczo protestujemy przeciwko zamiarom włączenia do wojewódzkiego pogotowia. Stanowczo protestujemy przeciwko centralizacji” – pisze prezydent miasta Arkadiusz Chęciński. 

Pracownicy pogotowia obawiają się pogorszenia jakości świadczonych usług, które poza Sosnowcem obejmują miasto Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, powiat będziński, oraz powiat zawierciański. Pogotowie wystosowało petycję, w której wyrażają swój sprzeciw dotyczący połączenia pogotowia. Na Facebooku powstał specjalny funpage nazwany „Nie dla likwidacji Pogotowia w Zagłębiu”, na którym możemy znaleźć między innymi taki wpis: „Nie wszystko złoto co się świeci – mówimy NIE centralizacji Pogotowia! Podział władzy i rozmieszczenie uprawnień decyzyjnych odgrywa niezwykle istotną rolę w funkcjonowaniu Pogotowia.

W przypadku centralizacji występują takie zjawiska jak:

- rozproszenia Kompetencji

- zanika gospodarność w ośrodkach lokalnych

- zanika samodzielność poczynań

- wyższe ogniwa nie znają dokładnie potrzeb i warunków lokalnych

- mała elastyczność działania,

- wydłużenie czasu i obniżenie jakości decyzji, które podejmowane są z dala od miejsca ich realizacji,

- przeciążone kanały informacyjne,

- słaba identyfikacja pracowników z celami firmy.

To tylko kilka z wad centralizacji…”.

Urząd Marszałkowski zapewnia, że obawy pracowników pogotowia oraz lokalnych samorządowców są nieuzasadnione. Zmiany mają przynieść korzyści, a nie odbić się negatywnie na pacjentach oraz mieszkańcach. Karetki mają pracować i stacjonować po scaleniu, tak samo, jak do tej pory. 

 

 

 


Tagi:

Reklama
Kategorie
Reklama
Reklama
Reklama
Śledź nas
Zaufani partnerzy