Ustawa Covidowa: Nie masz maseczki? Nie zrobisz zakupów! - newsy z ostatniej chwili i ważne wiadomości o Sosnowcu i z kraju - Portal Sosnowiec
close
Portal Sosnowiec
Reklama

Ustawa Covidowa: Nie masz maseczki? Nie zrobisz zakupów!

Ustawa Covidowa: Nie masz maseczki? Nie zrobisz zakupów!

Sejm zadecydował o tym, że sklepy oraz placówki handlowe będą mogły pełnoprawnie odmówić sprzedaży oferowanych artykułów osobom nieposiadającym maseczki ochronnej. Wygląda na to, że przepisy w końcu zostały doprecyzowane. 

W czwartek została uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy, która wprowadza wyraźny przepis o obowiązku zasłaniania nosa i ust podczas robienia zakupów. Sprzedawcy sklepów w przypadku braku maseczki u klienta, będą mogli odmówić obsługi. Od tej pory będą działać w zgodzie z prawem. Przepisy dotyczące przebywania osób w sklepach w obecnym czasie pandemii, zostały prawnie uregulowane. 

Przypomnijmy, że Polska Rada Centrów Handlowych już jakiś czas temu postanowiła zaapelować do rządu w kwestii obowiązku noszenia maseczek ochronnych w sklepach. Ze względu na niedoprecyzowanie przepisów regulujących uprawnienia i obowiązki osób znajdujących się w sklepach oraz w centrach handlowych, praktycznie każdego dnia dochodziło do awantur i ostrej wymiany zdań pomiędzy pracownikami sklepów i klientami, a także pomiędzy samymi klientami. 

Prawo było niejasne, właśnie dlatego Polska Rada Centrów Handlowych nie widziała innego rozwiązania, jak doprecyzowanie przepisów. Klienci bez maseczek ochronnych byli wypraszani ze sklepów i dostawali wysokie mandaty wystawiane przez funkcjonariuszy policji. Kiedy sprawa trafiała do sądu, mandat zostawał oddalony, a osoba nieposiadająca maseczki - uniewinniona. Inaczej wygląda sprawa w innych krajach, gdzie wystawiane mandaty przez policję mają podstawę prawną. 

Niewłaściwe uregulowanie przepisów stawiało sprzedawców w niekomfortowej sytuacji. Wymagali od swoich klientów noszenia maseczek ochronnych, zasłaniających usta i nos, jednak podstawa prawna do wprowadzenia takich zasad budziła wiele wątpliwości. Ostatnio było również głośni o ekspedientce, która została ukarana przez sąd grzywną, za nieobsłużenie „bez wyraźnej przyczyny” klientki, która robiła zakupy bez maseczki ochronnej. 

Pracownicy obsługujący w sklepach coraz bardziej obawiali się o swoje zdrowie. Klientom robiącym zakupy bez maseczki ochronnej mogli jedynie zwrócić uwagę, w żaden sposób nie mogąc egzekwować braku maseczki. Wszystko się jednak zmieniło. Obowiązek noszenia maseczki został zapisany w ustawie. 


Tagi:

Reklama
Kategorie
Reklama
Reklama
Reklama
Śledź nas
Zaufani partnerzy