Zakaz palenia węglem w Sosnowcu? - newsy z ostatniej chwili i ważne wiadomości o Sosnowcu i z kraju - Portal Sosnowiec
close
Portal Sosnowiec
Reklama

Zakaz palenia węglem w Sosnowcu?

Zakaz palenia węglem w Sosnowcu?

Od 1 września 2022 roku w Sosnowcu nie będzie można palić węglem w piecach. Co prawda sejmik wojewódzki nie wyraził na to jeszcze zgody, ale jest to jedynie kwestia czasu. Działania w tej sprawie zostały podjęte jeszcze w 2019r. Sprawy administracyjne opóźniły się przez wybuch epidemii koronawirusa. 

Przepisy będą zawierały pewne wyjątki, które umożliwią palenie węglem. Właściciele domów ogrzewających je kotłami trzeciej i czwartej generacji, będą mogli z nich korzystać do 2025 roku. W kotłach piątej generacji, węglem będzie można palić do 2028 roku. 

Zakaz palenia węglem nie dotyczy domów, do których dopięcie sieci gazowej lub ciepłowniczej jest niemożliwe. Jednak i w tych domach i gospodarstwach będą musiały zostać spełnione pewne normy ekologiczne. W zależności od sytuacji, konieczna może się okazać wymiana kotła lub kominka na bardziej ekologiczny. W niektórych przypadkach rozwiązaniem może okazać się jedynie montaż właściwych filtrów. 

Mieszkańcy Sosnowca w większości są zadowoleni z takich posunięć władz miasta. Niestety, nie wszyscy. Swoje niezadowolenie okazują zwłaszcza ci mieszkańcy, którzy mieszkają w kamienicach, do których nie ma podpięcia gazu. Rezygnacja z ogrzewania węglem na rzecz ekologicznych grzejników elektrycznych, może okazać się sporym wydatkiem. Mieszkańcy Sosnowca zastanawiają się również, kiedy bloki po termomodernizacji zostaną podpięte do obiecanej sieci elektrociepłowniczej. Sosnowiczanie zwracają uwagę, że miasto nie zapewniło alternatywnych źródeł ogrzewania, a sieć gazowa nie jest podpięta wszędzie, gdzie jest to możliwe. Wielu osób nie stać na wyburzenie pieców kaflowych i zastąpienie ich grzejnikami elektrycznymi. 

 

 

 

 


Tagi:

Reklama
Kategorie
Reklama
Reklama
Reklama
Śledź nas
Zaufani partnerzy